Ankiety,  Badania,  Panele Badawcze,  Płatne ankiety,  Płatne zadania,  Podatki

Płatne ankiety a rozliczenie podatkowe – krótko i na temat.

Niejedna osoba zaczynająca swą “przygodę” z badaniami online zadaje sobie często pytanie:

A CO Z ROZLICZENIEM ZAROBIONYCH PIENIĘDZY ZA ANKIETY?

Tutaj należy podzielić panele badawcze na dwa rodzaje:

I – to strony z płatnymi ankietami, które swych użytkowników (respondentów) nagradzają różnymi typami nagród (również pieniężnymi) za udział w badaniu na podstawie konkursu. Często w takich serwisach, aby odebrać wygraną (wcześniej należy mieć odpowiednią ilość punktów) trzeba udzielić prawidłowej odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Tym samym za tak zdobyte wynagrodzenie nie trzeba się rozliczać w Urzędzie Skarbowym, gdyż to na organizatorze konkursu ciąży obowiązek zapłacenia podatku. Przykłady takich stron to: Zymetria, Klub Zdrowia, Bankosfera, Klub Farmaceuty, Klub Internauty, SWpanel, PentagonOnline, Klub Kantar, ReaktorOpinii.pl

PAMIĘTAJ!

Nagroda w konkursie nieprzekraczająca 2000 zł. jest zwolniona z opodatkowania. Nagrody nie sumują się, każda jednorazowa wygrana nie może przekraczać tej sumy. Co w płatnych ankietach raczej się nie zdarza.

II – to serwisy, które nie działają na zasadzie konkursu. Za wypełnianie ankiet otrzymujemy daną ilość punktów lub daną kwotę i przy zebraniu minimum do wypłaty zlecamy ją bądź wybieramy dostępną nagrodę. Tutaj każda wypłacona kwota lub odebrana nagroda powinna być uwzględniona w naszym rozliczeniu podatkowym. Przykład takich serwisów: ySense, Prolific, Surveyo24, społeczności zamknięte.

PAMIĘTAJ!

Dochody z płatnych ankiet można rozliczać wpisując całą sumę z wszystkich serwisów z poprzedniego roku w rubrykę “INNE ŹRÓDŁA” .

Mam nadzieję, że osoby, które do tej pory miały wątpliwości, będą wiedzieć co zrobić z rozliczeniem ankiet bądź innych serwisów, stron gdzie można dorabiać. Pamiętajcie, że należy czytać regulamin każdej strony z osobna. Można również napisać do administracji danej witryny, aby zdobyć więcej informacji.

25 komentarzy

 • m-Zarabianie

  Cześć,

  fajnie, że poruszyłaś ten temat na swoim blogu.

  Mam przy okazji pytanie, bo skoro pisałaś ten post, to jesteś na bieżąco.

  Czy Reaktoropinii nie działa już na zasadach konkursu?

  Pytam, bo o ile dobrze pamiętam, to w regulaminie tego panelu był zawsze zapis, że działają na zasadzie konkursu, ale zajrzałem tam wczoraj — i wydaje się, jakby regulamin się zmienił…

  Jednak w FAQ, mają dalej taki zapis:

  „Czy zdobyte w ReaktorzeOpinii nagrody podlegają opodatkowaniu?

  Punkty, które wymieniają Państwo na gotówkę stanowią nagrody, nie dochód, z tego też względu nie muszą Państwo wykazywać ich w rocznym zestawieniu podatkowym”.

  Pozdrawiam

 • Ggusia ja

  Cześć, dobrze, że o tym napisałeś, bo to moja pomyłka, sprawdziłam teraz dokładnie i działają na zasadzie konkursu. Z tego co pamiętam właśnie wcześniej nie działali na takich warunkach. Jeszcze raz dzięki:) Już poprawiam.
  Pozdrawiam

 • m-Zarabianie

  Dzięki za odpowiedź. Napisałem też w międzyczasie do działu obsługi ReaktorOpinii i otrzymałem potwierdzenie:

  "Potwierdzam, że nie musi Pan wykazywać nagrody w rozliczeniu. Nasza firma odprowadza podatki od nagród".

  Pozdrawiam:)

 • Ayuna

  Wspaniały wpis, bardzo konkretny, bardzo ważne informacje odpowiadające na najtrudniejsze w tym temacie pytania. Sama nie miałam okazji brać udziału w płatnych ankietach, ale kto wie, może w końcu się przełamię.
  Pozdrawiam ciepło ♡

 • Natka !

  W tamtym roku nakręciłam się na wypełnianie płatnych ankiet. Założyłam kilka kont z nadzieją na zarobienie paru złotych 😀
  Po kilku dniach zrezygnowałam… wolę jednak ten czas zagospodarować na pielęgnowanie bloga.
  Pozdrawiam serdecznie!

 • Ggusia ja

  Rozumiem i takie podejście:) Ja również nie zawsze mam ochotę i cierpliwość na wypełnianie ankiet, dlatego od czasu do czasu robię też inne rzeczy:) Również pozdrawiam serdecznie!

 • szyszuniia

  Hej! Wielkie dzięki za ten wpis 🙂 Ja dopiero zaczynam swoją przygodę z ankietami, a w regulaminach serwisów czasami ciężko znaleźć informację na temat rozliczeń. Czy orientujesz się może jak wygląda sprawa z Norstat Panel, Klubie GfK i IMAS Online?

 • Ggusia ja

  Witam:)Cieszę się, że wpis się przydał. Z tego co wyczytałam to w Norstat Panel trzeba się rozliczać, cytuję słowa z ich strony "Pamiętaj, że wynagrodzenie może podlegać opodatkowaniu – w zależności od kwoty. Zapoznaj się z przepisami podatkowymi obowiązującymi w Twoim kraju zamieszkania." – w takim razie nie jest to konkurs, a każdy przychód podlega w Polsce opodatkowaniu i należy się z tego rozliczyć w US. W IMAS Online nie ma nigdzie zaznaczonego, że jest to konkurs, więc powinno się z tych wypłat/bonów również rozliczyć. Co do Klubu GFK napisałam do nich zapytanie, ponieważ też nie wyczytałam czy rzeczywiście trzeba się z tych nagród rozliczać czy nie. Jak otrzymam odpowiedź na pewno dam znać.

Dodaj komentarz