Płatne ankiety a rozliczenie podatkowe – krótko i na temat.

 

Niejedna osoba zaczynająca swą “przygodę” z badaniami online zadaje sobie często pytanie:

A CO Z ROZLICZENIEM ZAROBIONYCH PIENIĘDZY ZA ANKIETY?

Tutaj należy podzielić panele badawcze na dwa rodzaje:

I – to strony z płatnymi ankietami, które swych użytkowników (respondentów) nagradzają różnymi typami nagród (również pieniężnymi) za udział w badaniu na podstawie konkursu. Często w takich serwisach, aby odebrać wygraną (wcześniej należy mieć odpowiednią ilość punktów) trzeba udzielić prawidłowej odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Tym samym za tak zdobyte wynagrodzenie nie trzeba się rozliczać w Urzędzie Skarbowym, gdyż to na organizatorze konkursu ciąży obowiązek zapłacenia podatku. Przykłady takich stron to: Zymetria, Klub Zdrowia, Bankosfera, Klub Farmaceuty, Klub Internauty, SWpanel, PentagonOnline, Klub Kantar, ReaktorOpinii.pl

PAMIĘTAJ!

Nagroda w konkursie nieprzekraczająca 2000 zł. jest zwolniona z opodatkowania. Nagrody nie sumują się, każda jednorazowa wygrana nie może przekraczać tej sumy. Co w płatnych ankietach raczej się nie zdarza.

II – to serwisy, które nie działają na zasadzie konkursu. Za wypełnianie ankiet otrzymujemy daną ilość punktów lub daną kwotę i przy zebraniu minimum do wypłaty zlecamy ją bądź wybieramy dostępną nagrodę. Tutaj każda wypłacona kwota lub odebrana nagroda powinna być uwzględniona w naszym rozliczeniu podatkowym. Przykład takich serwisów: ySense, Prolific, Surveyo24, społeczności zamknięte.

PAMIĘTAJ!

Dochody z płatnych ankiet można rozliczać wpisując całą sumę z wszystkich serwisów z poprzedniego roku w rubrykę “INNE ŹRÓDŁA” .

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o temacie związanym z finansami, rozliczaniem podatków czy doradztwie biznesowym polecamy również ten artykuł: Doradztwo Biznesowe dla Firm – Jak znaleźć odpowiednie wsparcie?

Mam nadzieję, że osoby, które do tej pory miały wątpliwości, będą wiedzieć co zrobić z rozliczeniem ankiet bądź innych serwisów, stron gdzie można dorabiać. Pamiętajcie, że należy czytać regulamin każdej strony z osobna. Można również napisać do administracji danej witryny, aby zdobyć więcej informacji.

26 komentarzy do “Płatne ankiety a rozliczenie podatkowe – krótko i na temat.”

 1. Cześć,

  fajnie, że poruszyłaś ten temat na swoim blogu.

  Mam przy okazji pytanie, bo skoro pisałaś ten post, to jesteś na bieżąco.

  Czy Reaktoropinii nie działa już na zasadach konkursu?

  Pytam, bo o ile dobrze pamiętam, to w regulaminie tego panelu był zawsze zapis, że działają na zasadzie konkursu, ale zajrzałem tam wczoraj — i wydaje się, jakby regulamin się zmienił…

  Jednak w FAQ, mają dalej taki zapis:

  „Czy zdobyte w ReaktorzeOpinii nagrody podlegają opodatkowaniu?

  Punkty, które wymieniają Państwo na gotówkę stanowią nagrody, nie dochód, z tego też względu nie muszą Państwo wykazywać ich w rocznym zestawieniu podatkowym”.

  Pozdrawiam

 2. Cześć, dobrze, że o tym napisałeś, bo to moja pomyłka, sprawdziłam teraz dokładnie i działają na zasadzie konkursu. Z tego co pamiętam właśnie wcześniej nie działali na takich warunkach. Jeszcze raz dzięki:) Już poprawiam.
  Pozdrawiam

 3. Dzięki za odpowiedź. Napisałem też w międzyczasie do działu obsługi ReaktorOpinii i otrzymałem potwierdzenie:

  "Potwierdzam, że nie musi Pan wykazywać nagrody w rozliczeniu. Nasza firma odprowadza podatki od nagród".

  Pozdrawiam:)

 4. Wspaniały wpis, bardzo konkretny, bardzo ważne informacje odpowiadające na najtrudniejsze w tym temacie pytania. Sama nie miałam okazji brać udziału w płatnych ankietach, ale kto wie, może w końcu się przełamię.
  Pozdrawiam ciepło ♡

 5. W tamtym roku nakręciłam się na wypełnianie płatnych ankiet. Założyłam kilka kont z nadzieją na zarobienie paru złotych 😀
  Po kilku dniach zrezygnowałam… wolę jednak ten czas zagospodarować na pielęgnowanie bloga.
  Pozdrawiam serdecznie!

 6. Rozumiem i takie podejście:) Ja również nie zawsze mam ochotę i cierpliwość na wypełnianie ankiet, dlatego od czasu do czasu robię też inne rzeczy:) Również pozdrawiam serdecznie!

 7. Hej! Wielkie dzięki za ten wpis 🙂 Ja dopiero zaczynam swoją przygodę z ankietami, a w regulaminach serwisów czasami ciężko znaleźć informację na temat rozliczeń. Czy orientujesz się może jak wygląda sprawa z Norstat Panel, Klubie GfK i IMAS Online?

 8. Witam:)Cieszę się, że wpis się przydał. Z tego co wyczytałam to w Norstat Panel trzeba się rozliczać, cytuję słowa z ich strony "Pamiętaj, że wynagrodzenie może podlegać opodatkowaniu – w zależności od kwoty. Zapoznaj się z przepisami podatkowymi obowiązującymi w Twoim kraju zamieszkania." – w takim razie nie jest to konkurs, a każdy przychód podlega w Polsce opodatkowaniu i należy się z tego rozliczyć w US. W IMAS Online nie ma nigdzie zaznaczonego, że jest to konkurs, więc powinno się z tych wypłat/bonów również rozliczyć. Co do Klubu GFK napisałam do nich zapytanie, ponieważ też nie wyczytałam czy rzeczywiście trzeba się z tych nagród rozliczać czy nie. Jak otrzymam odpowiedź na pewno dam znać.

 9. A co w przypadku gdy nie mam ukończonych 26 lat i obowiązuje mnie PIT 0? Czy w takiej sytuacji muszę się rozliczać z dochodów z ankiet, które nie są w formie konkursu, np. ysense?

 10. Wydaje mi się, że należy taki dochód uwzględnić. W tym artykule – https://www.podatnik.info/publikacje/jak-rozliczyc-pit-37-osoby-do-26-roku-zycia,602277 – jest to dość jasno napisane, choć nie wskazano konkretnie przychodów uzyskanych z ankiet czy też badań online. Trudno zakwalifikować taki rodzaj zarobków do jakiejś konkretnej grupy przychodów.

  “Osoby do 26 roku życia, które w roku 2021 uzyskały wyłącznie przychody objęte ulgą dla młodych, tj. nie przekraczający całościowo 85 528 zł, nie mają obowiązku złożenia zeznania rocznego PIT w roku 2022.

  Jeśli przychody przekroczyły 85 528 zł w skali roku, podatnik jest zobowiązany wykazać i rozliczyć te kwoty wynagrodzeń, które przekroczyły ustalony limit w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku. W takim wypadku, jeśli podatnik nie ma ukończonych 26 lat, opodatkowana zostaje jedynie kwota przekraczająca limit, nie cały przychód.

  Poza tym, wszystkie osoby korzystające z ulgi dla młodych są zobowiązane do złożenia deklaracji PIT w przypadku uzyskania przychodu podlegającego opodatkowaniu, które obejmują działalność gospodarczą, umowę o dzieło, kontrakt menedżerski, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, zarobki z praw autorskich, lub najmu.”

Dodaj komentarz