Ankiety,  Badania,  Panele Badawcze,  Płatne ankiety,  Płatne zadania,  Podatki

Płatne ankiety a rozliczenie podatkowe – krótko i na temat.

Niejedna osoba zaczynająca swą “przygodę” z badaniami online zadaje sobie często pytanie:

A CO Z ROZLICZENIEM ZAROBIONYCH PIENIĘDZY ZA ANKIETY?

Tutaj należy podzielić panele badawcze na dwa rodzaje:

I – to strony z płatnymi ankietami, które swych użytkowników (respondentów) nagradzają różnymi typami nagród (również pieniężnymi) za udział w badaniu na podstawie konkursu. Często w takich serwisach, aby odebrać wygraną (wcześniej należy mieć odpowiednią ilość punktów) trzeba udzielić prawidłowej odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Tym samym za tak zdobyte wynagrodzenie nie trzeba się rozliczać w Urzędzie Skarbowym, gdyż to na organizatorze konkursu ciąży obowiązek zapłacenia podatku. Przykłady takich stron to: Zymetria, Klub Zdrowia, Bankosfera, Klub Farmaceuty, Klub Internauty, SWpanel, PentagonOnline, Klub Kantar, ReaktorOpinii.pl

PAMIĘTAJ!

Nagroda w konkursie nieprzekraczająca 2000 zł. jest zwolniona z opodatkowania. Nagrody nie sumują się, każda jednorazowa wygrana nie może przekraczać tej sumy. Co w płatnych ankietach raczej się nie zdarza.

II – to serwisy, które nie działają na zasadzie konkursu. Za wypełnianie ankiet otrzymujemy daną ilość punktów lub daną kwotę i przy zebraniu minimum do wypłaty zlecamy ją bądź wybieramy dostępną nagrodę. Tutaj każda wypłacona kwota lub odebrana nagroda powinna być uwzględniona w naszym rozliczeniu podatkowym. Przykład takich serwisów: ySense, Prolific, Surveyo24, społeczności zamknięte.

PAMIĘTAJ!

Dochody z płatnych ankiet można rozliczać wpisując całą sumę z wszystkich serwisów z poprzedniego roku w rubrykę “INNE ŹRÓDŁA” .

Mam nadzieję, że osoby, które do tej pory miały wątpliwości, będą wiedzieć co zrobić z rozliczeniem ankiet bądź innych serwisów, stron gdzie można dorabiać. Pamiętajcie, że należy czytać regulamin każdej strony z osobna. Można również napisać do administracji danej witryny, aby zdobyć więcej informacji.

24 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *