Praca zdalna a praca chałupnicza – podobieństwa i różnice

Praca zdalna, czyli praca wykonywana online z dowolnego miejsca, również z domu to rodzaj pracy, który cały czas się zmienia. Wszystko dzieje się za sprawą rozwoju technologicznego, pojawienia się AI. Wpływ na zmiany ma również wzrost lub spadek zapotrzebowania na osoby mające pewne umiejętności związane z grafiką, tworzeniem treści, stron. Wymagany jest tu bez wątpienia dostęp do Internetu i znajomość obsługi komputera, smartfonu.

Praca chałupnicza kiedyś była pewnym odpowiednikiem pracy zdalnej. Ten rodzaj pracy też wykonywało się z domu lub z miejsca do tego odpowiedniego. Mógł być to przydomowy warsztat, kantorek, pokój w mieszkaniu. Ta forma zarabiania skupiała się jednak na czynnościach zwykle manualnych, czyli składaniu długopisów, składaniu i klejeniu kopert, składaniu breloczków itd. Teraz praca chałupnicza prawie nie istnieje, przynajmniej nie w takiej odsłonie jak kilka lat temu.

Co łączy pracę zdalną z pracą chałupniczą?

Najważniejszą wspólną cechą pracy zdalnej i pracy chałupniczej jest miejsce jej wykonywania. Jedną i drugą można realizować w domu lub w każdym innym miejscu, które nie jest siedzibą danej firmy, zakładem pracy. I tutaj lokalizacja nie jest istotna, najważniejsze, żeby zlecenie było wykonane dobrze i na czas.

Kolejną wspólną cechą tych form pracy jest brak bezpośredniego nadzoru pracodawcy lub przełożonego. Osoby zajmujące się pracą zdalną lub pracą chałupniczą same organizują sobie miejsce pracy oraz wyznaczają sobie godziny pracy. Wiąże się to z dużą samodzielnością i odpowiedzialnością, a także samodyscypliną.

Zarówno praca zdalna i praca chałupnicza nie wymaga dojazdów do miejsca zatrudnienia. Tym samym osoby zarabiające w taki sposób mogą oszczędzić swój czas, jak i pieniądze. Przy cenach jakie płacimy za paliwo, czy też środki komunikacji miejskiej jest to naprawdę opłacalna opcja.

Różnice między pracą zdalną a pracą chałupniczą – czy istnieją?

I tak praca zdalna może być wykonywana niemal z każdego miejsca na świecie. Wystarczy tu jedynie odpowiednie urządzenie i dostęp do Internetu. Tak jest np. w przypadku tłumaczeń, tworzenia treści, wypełnianiu ankiet, afiliacji, zarabianiu na blogu/stronie.

Natomiast w przypadku pracy chałupniczej musimy mieć pewne stałe miejsce pracy np. warsztat, pokój, kantorek. To tu będziemy otrzymywać materiały od zleceniodawcy, tu będziemy wykonywać projekty, prace manualne, rękodzieło. W przypadku pracy chałupniczej jest to zwykle jedna lokalizacja.

W pracy zdalnej materiały wyszukuje zleceniobiorca, czyli osoba wykonująca dane zlecenie, pracę. Odbywa się to za pomocą Internetu i programów specjalnie do tego stworzonych. W pracy chałupniczej materiały zwykle dostarcza zleceniodawca.

Praca zdalna, praca chałupnicza – przenikanie

Dziś praca chałupnicza i praca zdalna można powiedzieć przenikają się i uzupełniają. Przykładem może być wykonywanie rękodzieła. Osoba wykonuje książeczki dla dzieci, w domu lub miejscu do tego specjalnie wynajętego. Sama zajmuję się zakupem materiałów, projektowaniem książeczek, robieniem książeczek. Natomiast cała sprzedaż odbywa się za pomocą Internetu. To tu jest reklamowany dany produkt, prezentowany na stronie, na Facebooku lub na Instagramie. Zamówienie jest przyjmowane online, realizowane w danej lokalizacji (zazwyczaj miejsce zamieszkania) oraz wysyłane (często również bez wychodzenia z domu dzięki usłudze “z domu do domu”).

Takich przykładów można by podać naprawdę wiele, kolejny jaki przyszedł mi szybko do głowy to płatne ankiety i testowanie produktów. Reklamy produktów tworzone przez influencerów. Tutaj z kolei najpierw jest kontakt przez Internet (zaproszenie do badania, zapytanie o współpracę), następnie przesłanie produktu (materiał od zleceniobiorcy), testowanie produktu w domu, a na koniec ankieta podsumowująca lub zamieszczenie reklamy, treści sponsorowanych w social mediach danej osoby.

Dodaj komentarz