Jak dostać się do większej ilości ankiet i badań? Wskazówki.

Wiem jak bardzo irytujące jest to jak kolejny raz po kilku pytaniach kwalifikacyjnych otrzymujemy komunikat z podziękowaniem i ankieta zostaje zamknięta. Prawdą jest, że każdy kto działa w tej branży taką sytuację miał i czasami trzeba mieć troszkę szczęścia. Jednak oprócz szczęścia należy pamiętać o pewnych podstawowych zasadach:)
1. Wypełnij dokładnie profil – to na jego podstawie otrzymujemy zaproszenia do ankiet. Profil ma być uzupełniony na 100% i nie ma być przejaskrawiony. Naprawdę chyba żaden milioner nie siedzi przed komputerem i nie wypełnia ankiet, twierdząc, że to jego pasja albo sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Oczywiście większość badań internetowych jest skierowanych do osób między 20 a 50 rokiem życia, pracujących w pełnym lub częściowym wymiarze godzin, posiadających dzieci, lubiących korzystać z nowinek technologicznych i lubiących testować nowe produkty, korzystających z różnych usług finansowych, trzymających zwierzęta w gospodarstwie domowym itd.
2. Czytajcie dokładnie pierwsze pytania, na ich podstawie często można wywnioskować na jaki temat będzie dana ankieta i jak odpowiadać na pytania kwalifikacyjne.  Często sugerują one czy badanie będzie o grach, o jedzeniu dla dzieci, o alkoholu. W takim wypadku zaznaczamy że gramy w gry i to dużo godzin w tygodniu, mamy dzieci i chociaż od czasu do czasu pijemy alkohol najlepiej różne jego rodzaje.
3. Czas wypełniania ankiet – jest bardzo ważny. Są jednak różne ankiety i przy niektórych nie warto się spieszyć, bo wtedy odrzuci nas z powodu niedokładnego wypełniania i zbyt szybkiego. Inne zaś należy uzupełnić szybko bo czas jest określony i przy długim wypełnianiu może wygasnąć sesja badania. Najbardziej nie lubię tej drugiej sytuacji gdyż człowiek 30 minut wypełnia i po ukończeniu formularza wyskoczy komunikat “sesja wygasła”.
4. Pytania sprawdzające – mogą być na początku, w środku i na końcu ankiety. Często są w pytaniach gdzie jest dużo wyrażeń, które należy ocenić lub wyrazić jak się do nich odnosimy (czy się z nimi zgadzamy czy nie). W niektórych pytaniach odwrócona jest kolejność stwierdzeń. Zaczynają się od “Zdecydowanie się nie zgadzam”.
5. Regularne sprawdzanie skrzynki e-mail oraz sprawdzanie/logowanie się do paneli badawczych. Ostatnio coraz częściej ankiety są dostępne w panelach a zaproszenia albo nie są wysyłane albo są wysyłane z małym opóźnieniem. Pamiętajcie, że są strony gdzie badania są dostępne tylko po zalogowaniu np. SwPanel, Clixsense, Prolific. Z mojego doświadczenia wiem, że warto zaglądać regularnie na stronę Marketagent,  Opinie, Demando, Toluna, Surveyo24 itd.
6. Szybkość przystąpienia do ankiety – im szybciej odpowiecie na zaproszenie tym większa szansa, że są jeszcze wolne miejsca.
7. Sama chęć przystąpienia do ankiety. Nawet jeśli z różnych przyczyn nie uda wam się ukończyć ankiety bądź się do niej dostać to liczy się fakt, że próbowaliście. A w panelach badawczych mają statystyki tego jak często przystępujecie do badań. Szybciej wyślą zaproszenie do osoby, która się stara i próbuje wypełnić formularz regularnie, niż do osoby która robi to sporadycznie.
8. Praktyka – trzeba próbować, próbować i jeszcze raz próbować. Nabyć troszkę doświadczenia i wyczuć czego oczekuje się od respondentów. Wiele ankiet działa na podobnej zasadzie i jeśli poznacie je będzie Wam łatwiej:)
Mam nadzieję, że te parę wskazówek zwiększy Wasze wyniki w badaniach internetowych. Pamiętajcie, że nawet najbardziej doświadczonym respondentom zdarza się gorszy dzień i też brak ukończonych ankiet. Osobiście jak już nie idzie mi zupełnie wypełnianie badań robię sobie jeden/dwa dni wolnego aby troszkę odpocząć, bo nie da się ukryć, że ankiety bywają czasami długie i nużące;)
Jeśli znacie jakieś inne sposoby aby zwiększyć swoje szanse w skutecznym realizowaniu badań online to zapraszam do komentowania:)

Dodaj komentarz